Hakkımızda


Hakkımızda
MEKTA MAKİNE SANAYİ VE TİCARET A.Ş.’ nin kuruluş amacı, üretmekte olduğu Şişirme makinelerini, mensubu olduğu şirketler topluluğu içinde bulunan ve 40 yıldan fazla bir süreçte her türlü içecek ve sıvı dolum ekipmanlarının imalat ve montaj operasyonlarını gerçekleştiren, oldukça geniş bir yurtiçi ve yurtdışı referanslı müşteri profiline sahip EKTAM MAKİNE SANAYİ VE TİCARET A.Ş.’ nin bahsi geçen sektördeki tecrübe ve bilgi birikimi ile birleştirerek müşterilere arz etmektir.

Yıllar içinde özellikle PET ve benzeri ambalajların pazardaki gelişmeleri firmamız tarafından çok yakından takip edilmiş ve edilmektedir. Yakın zamana kadar hat kurulumlarında yurtdışı partnerlerimizden ithalatını gerçekleştirdiğimiz PET Preform dan Şişe üretimi gerçekleştiren Şişirme Makinesine Pazardaki Tüketici taleplerinin hızlı bir şekilde yükselişi gözlemlenmiş ve söz konusu makinenin imalatının ülkemizde yapılmasına bu talepler ve katmadeğerler göz önüne alınarak karar verilmiştir. Bu bağlamda Şirketlerin en önemli sermayesinin oluşturan “ Entelektüel Sermaye “ olarak da adlandıran Şişirme Makinesi Teknolojisi hakkında Bilgi ve Tecrübe Sermayesi arayışı günümüzden 5 yıl önce başlatılmıştır. Tamamen karşılıklı güven ve saygıya dayalı bir iletişim kültürüne sahip ekibimiz ile 2016 yılında bir ofis faaliyeti olarak Dizayn & Tasarım çalışmaları başlatılmıştır.

2018 yılına ulaşıldığında Mevcut Teknik bilgilerin uygulama Tecrübeleri ile birleştirilerek Dizaynları hazırlanan aynı zamanda teknik spesifikasyonları belirlenmiş tüm komponentlerin temin çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Prototip olarak da adlandırılan ilk Şişirme Makinesi TUBİTAK ın TEYDEP 1501 uygulaması kapsamında desteği ile projenin ilerleyişi sürecinde Teknik Sunumlar da yapılmıştır.

İmalatı tamamlanan Şişirme Makinesi, temin edilen Preformlar kullanılarak, Yüksek Basınçlı Hava ve Soğutma Ünitesi gibi yardımcı tesislerin de kurulumu ile gerçek çalışma koşullarında uzun süre test edilmiştir. Takiben, çeşitli sektörlerden müşterilerimize görsel sunumlar yapılmış olup, elde edilen sonuçlar doğrultusunda değişik kalıp sayılarında makinelerin siparişleri alınmış ve hali hazırda üretim ve devreye alma çalışmaları devam etmektedir.
Copyright © 2020 | Mekta Makine Sanayi Ve Ticaret A.Ş.